PDF Katalog içinnn tıklayınız.
Lineflex Bayilik Başvurusu
TR / EN
EPDM Membran


Ana Sayfa / Ürünler / EPDM Membranlar / EPDM Membran

EPDM, rafineri ürünü olan Etilen ve Propilen maddelerinden üretilmiş sentetik kauçuktur.

Doğal kauçuğun özellikleri (yüksek elastikiyet, genleşme, çekme mukavemeti, soğuğa karşı direnç) pratik olarak değiştirilemezken, sentetik kauçukta kimyagerin, kauçuğun hammaddelerini ve moleküler yapısını, yani Polimerin yapı tarzını, etkileyerek/değiştirerek, kauçuğu istenilen kullanım yeri ve gereksinimlerine göre üretebilme imkânı mevcuttur.

Kauçuk ürünler arasında EPDM Kauçuğun diğerlerine nazaran en belirgin özelliği, oluşabilecek yüksek ısı değişimlerinde bile, elastikiyetini, çekme direnci ve kopma esnemesini muhafaza etmesi; değişik hava koşullarına, güneş ışınlarına ve ozona, asit ve çözeltilere karşı dayanıklılığıdır.

Bu özelliklerinden dolayı; bina temel ve yan perde yalıtımında, Teras ve kubbe yapılı çatılarda, Giydirme cephelerde, Göletlerin tabanında, her türlü peyzaj ve bahçe göletlerinde ve arıtma tesislerinde mükemmel bir su yalıtım çözümü sunmaktadır.

EPDM ile yapılan düz çatı izolasyonu, Orta Avrupa'da 25 yıldır başarı ile uygulanmaktadır. 25 sendedir kesin su sızdırmazlığı sağlanan bu yapılarda kullanılmış olan EPDM Membrandan alınan örnek üzerinde yapılan testlerde, numunenin halen ilgili Avrupa malzeme normunda (DIN 7864) istenen değerlere ulaştığı görülmüştür. Dolayısıyla 25 senedir, hiçbir bakım yapılmadan sızdırmazlık sağlanan bu yapılarda bir 25 sene daha sızdırmazlık sağlanabileceği kabul edilebilir.

Inşaat yerinde yapılacak uygulama için tavsiye ve gerekli destek ve olası ihalelerde danışmanlık hizmeti üretici Firma olarak sunduğumuz Servisin içindedir.

Özellikle zamanımızda önem kazanan, doğal çevreye uyumlu, zararsız madde ve ürünlerin kullanılmasına özen gösteren, çevre bilincine sahip müşterilerimiz içinde en uygun seçim EPDM Membrandır. EPDM ın materyal nitelikleri bile bunun bir ispatı/göstergesidir. Bilindiği gibi bütün kauçuk ürünleri (EPDM, CSM, Butil- ve Nitrilkauçuk) çürümez ve kendiliğinden zararlı maddeler üretmez. Yangın durumunda bile doğa ve çevreyi kirleten önemli zararlar vermez ve dioksit dahi üretmez.

Uzun ömürlü bir ürün olması ve yenilenme gereksinimine ihtiyaç duymaması sebebiylede EPDM doğa-dostu bir malzemedir. ömürlük kullanımından dolayı genelde doğaya çöp olarak dönmez; zaten çöpe atılmayacak kadar değerli bir malzemedir çünkü kurum içeren kauçuğun yüksek ısı değerinin olması sanayi de tekrardan enerji üretimi için uygun bir yakıt olmasını sağlamaktadır. Ayrıca yeniden değerlendirme çalışmaları ile kauçuk, özellikle yer kaplamalarında sıkça yeniden değerlendirilip kullanılmaktadır. Son yıllarda yaygın olarak kullanılan piroliz yöntemi ile kauçuk tekrar hammaddelerine ayrıştırabilir. Bu özellikler kauçuğun doğada birikmesini önler ve bu açıdan da doğaya zararı görülmez.

Çatı ve teras izolasyon uygulamalarında genel olarak iki uygulama seçeneği vardır. Uygulama, ya EPDM Membran şeritlerini çatı veya terasta birleştirmek veya panel halinde, yalıtım yapılacak yüzey ölçülerinde, önceden birleştirilmiş/hazırlanmış olan EPDM Membranı sermek şeklinde uygulanır.

Her iki uygulama seçeneğinde de, EPDM Membran şeritleri termik ısı makineleri ile birbirine yapıştırılır ve böylelikle mükemmel bir sızdırmazlık sağlanır. Ayrıca dünya çapındaki bütün EPDM üreticileri sürekli olarak uygulama tekniklerini geliştirmektedirler.

EPDM Membran şeritlerinin birbirine yapıştırılmasında kullanılan kenar bantları EPDM ın kaynak yerlerindeki tüm özelliklerini korumasını sağlamakla beraber materyal içeriği, inşaat yerinde de mobil termik kaynak makineleri ile kaynak yapılabilmesini mümkün kılar. Uygun yöntem ile kaynak yapıldığında sızdırmazlık garantidir.